PRÁCE 🧰

Držák na telefon vám umožní použít telefon za jízdy

3. 1. 2025 2 min. čtení diskuze (2) Tipy a rady Rádce motoristy

O tom, jestli se smí nebo nesmí používat za jízdy mobilní telefon, má policie i Ministerstvo dopravy jasno. Jenže ono to zase tak jednoznačné není.

Držák na telefon vám umožní použít telefon za jízdy

Není to tak, že mobil používat nesmíte

Obecně se často tvrdí, že za jízdy byste neměli používat mobilní telefon. Nebo minimálně se to tak snaží komunikovat policie, Besip a další orgány. Jejich snaha je logická a má řidiči vyslat jasný vzkaz – na mobil nesahej! Problém je v tom, že sáhnout na něj můžete, můžete ho i používat, ale nesmíte jej držet. Ministerstvo dopravy to komunikovalo obzvlášť nešťastně v jedné kampani na sociálních sítích, kde psalo o „nedovoleném držení“, co zní trochu jako nedovolené vlastnictví (podoba s nedovoleným držením omamných látek například).

Zkrátka všichni se řidiče snaží držet v dojmu, že za jízdy má být mobil v přihrádce a ideálně vypnutý. Rozhodně byste na něj podle všeho neměli ani sáhnout. Teď k realitě!

Zákon praví, že řidič nesmí: 

„Při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení“.

Co to znamená? Za jízdy nesmíte v ruce držet žádné komunikační nebo záznamové zařízení. Ať jde o mobil, vysílačku, diktafon, fotoaparát nebo kameru, nesmíte je držet v ruce. Bez ohledu na to, jestli je používáte.

Držák na telefon do auta to řeší

O čem však zákon nehovoří, je používání těchto zařízení. Používat je můžete, jenom je u toho nesmíte držet. Pakliže tedy budete volat přes hlasitý odposlech a telefon bude na sedačce, neděláte nic nezákonného. Hlavní ale je, že pokud je telefon v držáku, můžete jej používat, protože jej nedržíte. Lze tedy třeba přijmout hovor. Je to zcela logické, on totiž telefon v držáku je prakticky to samé, co dotekové displeje v autech. A na displej sahat můžete, to nijak omezeno není. Nedávalo by tedy smysl jedno nechat povolené a druhé zakazovat. Jenže i ti má své „ale“.

Věnujte pozornost řízení

On totiž řidič musí věnovat pozornost řízení, a to po celou dobu. V praxi tedy můžete používat mobil za jízdy v držáku, stejně jako dotekový displej, ale musíte se věnovat řízení. Najít hranici je v tomto směru asi dost těžké. Nicméně pokud pojedete v pravém pruhu dálnice v poklidném tempu a jedním dotykem přijmete hovor, asi se nic nestane (raději ho ale přijměte tlačítkem na volantu, většina aut to umí). Problém by byl, kdybyste do telefonu v držáku datlovali zprávu nebo email. To už se za nevěnování se řízení považovat dá poměrně snadno.

Fakt raději koukejte na cestu

Pozor, nevěnování se řízení se můžete dopustit nejenom s pomocí smartphonu. Stejně tak můžete příliš času věnovat displeji infotainmentu nebo jiným činnostem, které byste za volantem asi dělat neměli. Bavíme se třeba o tom, že někteří řidiči kamionů jsou schopni během cesty vařit a některé dámy ladit make-up. 

Zdroj info: Policie ČR.
Zdroj médií: Depositphotos.
Standa Hl, 4. 1. 2025 8:42, reagovat
Zákon praví, že řidič nesmí:
„Při jízdě vozidlem držet v ruce nebo...
Policie vybírá pokuty i když vozidlo stojí třeba na červenou a řidič vezme mobil do ruky. A nejvyšší soud to údajně posvětil. Jednou platí co je v zákoně a jindy ne ?
Milan, 3. 1. 2025 15:33, reagovat
Zákon ukládá co řidič nesmí v § 7 odstavec c). Dle mého názoru nebude volání za jízdy až tak nebezpečné (tedy jak pro koho, někdo jezdit umí a jiný neumí!). Nedělejme z toho až takové tabu, pokud mám hlasové vytáčení, ovládání na volantu, hovorového zařízení se nedotknu a jsem duševně způsobilý. Řidič by si měl umět přiznat, že na volání přes HF v autě má nebo nemá, tím to začíná a také končí.

Podobné články