Při cestování do zahraničí je klíčové nezapomenout na doklady. Unie nám sice leccos usnadňuje, ale přesto budete nějaké potřebovat.
Jaké doklady do Chorvatska?
Články na téma užitečné tipy na cestu do Chorvatska:
- Kompletní průvodce na cestu autem do Chorvatska 2024
- Cesta do Chorvatska v roce 2024 autem
- Parkování u pláže Chorvatsko – Crikvenica
- Uzavírky a dopravní omezení v Chorvatsku
- Placené toalety cestou do Chorvatska
- McDonald’s ve Slovinsku
- Kvalita chorvatských silnic a dálnic
- Cestovní doklady do Chorvatska - právě čtete
Na občanku do Chorvatska?
Do zemí v Evropě je obecně možné cestovat čistě jenom s občanským průkazem. Má to však následující výjimky: Ukrajina, Bělorusko, Rusko a Grónsko. Do těchto zemí potřebujete pas, eventuálně vízum. Počítejte však s tím, že platnost občanského průkazu musí být minimálně do dne návratu. Cestovní doklady do Itálie však budou stejné, jako do Chorvatska.
Chcete mít náklady na cestu do Chorvatska pod kontrolou? Využijte naši online kalkulačku
Co se týče dětí, musejí mít svůj vlastní cestovní doklad. Kromě pasu je možné jim nechat zřídit i občanský průkaz, a to ve lhůtě 15 dnů za poplatek 50 korun. Ano, děti skutečně mohou mít svoji občanku ještě před dovršením 15 let věku, zřídit ji můžete klidně i novorozenci. Pakliže potřebujete doklad expresně, zbývá jen pas. Zřízení do pěti dnů stojí tisícovku, do 24 hodin tisícovky dvě.
Pokud dítě necestuje s rodiči nebo rodičem, nemusí mít sice jeho doprovod písemný souhlas, ale Ministerstvo zahraničí připomíná, že je to v případě mimořádných událostí praktické. Nemusí se jednat rovnou o nějaké katastrofy, ale třeba jenom o ošetření u lékaře.
Chystáte se do Chorvatska na dovolenou? Nechte si kalkulačkou spočítat náklady na cestu
Kartička pojištěnce
Evropský průkaz pojištěnce (EHIC) vás opravňuje k čerpání nezbytné zdravotní péče, určitě ho s sebou vezměte. V EU a ve Švýcarsku můžete díky němu čerpat jakoukoliv nezbytnou péči. Doporučujeme však zřídit si ještě cestovní pojištění a dokument o tom si někde uschovat. Není nic kouzelnějšího, než když se vám něco přihodí a v nemocnici pak lovíte v paměti, u které pojišťovny jste se to vlastně pojistili (vlastní zkušenost). A následně samozřejmě řešíte, na jaké číslo máte volat a jak ho zjistit.
Nechcete ztrácet čas výpočtem nákladů na cestu do Chorvatska? Použijte naši kalkulačku
Doklady pro cestu do Chorvatska autem
Krom výše uvedeného potřebujete ještě další doklady, zejména k autu. Rozhodně si s sebou přibalte technický průkaz (ten beztak většina řidičů vozí v autě). Dále se bude hodit zelená karta, tedy doklad o povinném ručení. Rozhodně nezapomeňte řidičský průkaz, doporučujeme, aby si jej vzal i alespoň jeden spolucestující. Nikdy nevíte, co se může stát na dovolené a třeba s rukou v sádře nechcete celou cestu nazpět absolvovat.
Pakliže cestujete půjčeným autem, silně doporučujeme mít písemný souhlas majitele, může vás to ušetřit problémů s policií. Opět musíme jenom doporučit mít u sebe kartičku s kontakty na asistenční službu. Zde platí pravidlo, že jakmile jste na takové události perfektně připraveni, k žádné nedojde. Jednou jedinkrát si opomenete asistence připlatit a nabeton nastanou problémy.
Ať vás ani nenapadne vyrážet do Chorvatska bez cestovního pojištění! Kvalitní pojistka ochrání vaši peněženku nečekaných výdajů a zároveň vás podrží v nepříjemných situacích.
Kalkulačka cestovního pojištění do Chorvatska
Zdroj médií: Depositphotos.