Autobaterie často obsahují orientační ukazatel napětí, respektive hustoty elektrolytu. Není však úplně dobré na něj spoléhat stoprocentně.
Magické oko autobaterie
Články na téma kontrola autobaterie:
- Jak poznat dobrou autobaterii od špatné a které rozhodně nekupovat?
- Měření kapacity baterie
- Jak zjistit kapacitu baterie v autě
- Jak poznat dobrou autobaterii
- Jak dlouho vydrží nabitá autobaterie?
- Vybitá baterie u auta – jak ji poznat?
- Kontrola autobaterie po létě
- Magické oko na autobaterii - právě čtete
Jak funguje magické oko?
Každý motorista ví, že autobaterie je jednou z nejdůležitějších komponent vozidla. Bez ní se auto nerozjede a nebudou fungovat žádné elektronické systémy. Aby byla zajištěna spolehlivost baterie, je důležité sledovat její stav. Jednou z metod, jak to udělat, je tzv. „magické oko“.
Magické oko je v podstatě průhledná trubice, která je nad jedním z článků akumulátoru. Uvnitř trubice se nachází plovák, který se pohybuje v závislosti na hustotě elektrolytu. Hustota elektrolytu je zase ovlivněna úrovní nabití baterie. V závislosti na úrovni nabití se plovák pohybuje nahoru a dolů a mění barvu viditelnou skrze okénko.
Průhledné okénko tak z pohledu uživatele poskytuje velmi jednoduše čitelnou informaci o tom, jak je na tom akumulátor a jestli by nebylo fajn ho dobít. Jenže to má několik „drobných“ úskalí.
Je magické oko spolehlivé?
Princip jako takový spolehlivý je, jedná se vlastně o velmi jednoduchý hustoměr, který umí ukazovat jeden ze tří stavů. Pokud je magické oko zelené, je kulička nahoře a elektrolyt má optimální hustotu. Poklesne-li hustota, magické oko zčerná, pakliže je ukazatel bílý, hladina elektrolytu klesla, což je špatně.
Jenže on vlastně reálně ukazuje jenom stav jednoho článku, tedy toho, nad kterým se nachází. Ne vždy to musí nutně znamenat, že jsou na tom ostatní články jinak, ale pokud ano, tak se o tom uživatel nedozví.
Magické oko řeší jenom a pouze hustotu elektrolytu. Nic víc. Což je další problém. Když začnou elektrody ztrácet aktivní hmotu, poklesne kapacita autobaterie, její napětí ale bude stejné. Že se blíží konec, to opět magické oko neumí dát najevo.
Zákeřná také umí být stratifikace elektrolytu. Pokud se voda částečně oddělí od kyseliny sírové, bude kyselina dole a voda nahoře, magické oko bude signalizovat, že autobaterie je zralá na výměnu. Po odstranění stratifikace (prosté protřepání autobaterie) se situace rázem změní a baterie je najednou plně nabitá. Pokud stratifikace netrvá příliš dlouho, na zdraví akumulátoru se nijak negativně podepsat nemusí.
Zdroj médií: Depositphotos.