Série článků o tom, kolik berou řidiči nebo pracovníci na logistických pozicích v Česku, vyvolala mezi čtenáři obrovský ohlas. Mnozí se divili tomu, za kolik firmy v Česku nabírají nové zaměstnance. A v diskuzích se objevily i takové příspěvky, které hovořily o hodinové mzdě jako o ráji pro „flákače“. Jak je to s hodinovkou doopravdy, jaké procento firem ji nabízí a komu se vyplatí?
Mnozí diskutující si myslí, že je hodinová mzda pro flákače. Je to opravdu tak?
Články na téma platy techniků v auto-moto:
- Proč zaměstnavatelé techniků tají nabízenou mzdu?
- Jak vypadají průměrné mzdy techniků v jednotlivých krajích?
- Jak vysoká je průměrná hodinová mzda řidičů nebo techniků? - právě čtete
- Kolik bere STK technik? Jeho mzda začíná na 21 800 korunách!
- Na kolik si může přijít servisní technik? Máme pro vás aktuální info
Něco málo o hodinové mzdě
Když hledáme práci, naprostou většinu z nás zajímá nabízená mzda (rozdíl mezi mzdou a platem jsme si uvedli v tomto článku). Z průzkumů, které jsme provedli napříč nabídkami práce uveřejněnými na našem webu, vyplývá, že zaměstnavatelů, kteří budoucím spolupracovníkům prozrazují mzdu, není ani polovina!
Důvody, proč tuto informaci potenciálním zájemcům nesdělují, jsme si probrali v předchozím článku. Ačkoliv chápeme jejich pohnutky, u mnohých zájemců o zaměstnání se tímto krokem poměrně dost znevýhodňují. Spíše se totiž potenciální zájemce ozve firmě, u které má přehled o nabízené mzdě nebo jejích benefitech, než zaměstnavateli, který tuto informaci „tají“.
- Mohlo by vás zajímat: 60 % firem „tají“ platové podmínky. Proč mají problém zveřejnit nabízenou mzdu?
V nabídkách uveřejněných na našem webu jsme také narazili na pozice, u kterých není uvedena měsíční, nýbrž hodinová mzda. K tomuto kroku se nejčastěji uchylují firmy, které zaměstnávají řidiče nebo zaměstnance na technické pozice. U logistických pozic většinou hodinovku nenajdete.
Vybrané firmy naléhavě hledají kolegy do svých týmů
Pokud bychom se blíže podívali na průměrnou hodinovou mzdu řidičů motorových vozidel, pak zjistíme, že se nejčastěji pohybuje mezi 170 až 225 Kč. U technických pozic činí průměrná hodinová sazba rovných 200 korun, což rozhodně není žádná sláva. A to s ohledem na to, že tento údaj zpravidla představuje pouze hrubou mzdu na hodinu. Čistá hodinová mzda je pochopitelně někde úplně jinde.
Komu se hodinovka vyplatí?
Asi se shodneme na tom, že přijít domů s necelými 19 tisíci není žádná hitparáda. A to s ohledem na současnou inflaci a neustále se zvyšující ceny potravin, energie, ale i pohonných hmot. V některých případech si ovšem mohou pracovníci přijít na poměrně hezké peníze i za předpokladu, že pobírají 170 nebo 200 Kč za hodinu.
Na některých pozicích totiž pracovník nestráví běžných osm hodin, ale je placený za (dokončený) úkol. Pokud navíc nepracuje v klasickém zaměstnaneckém poměru, ale třeba na dohodu nebo IČO, hodinové omezení se jej zpravidla netýká.
Pokud jde navíc o nepoctivce, svěřený úkol může zbytečně protahovat, což v konečném důsledku navyšuje výdaje jeho zaměstnavateli. Pokud tedy dotyčný trvá na hodinové mzdě, měli by se mít budoucí zaměstnavatelé na pozoru. Pravděpodobně už v téhle branži „umí chodit“ a může se firmě nehezky prodražit. Zkazky o „flákačích“, které se v diskuzích pod články objevují, tedy pravděpodobně budou mít reálný základ.
Zdroj médií: Depositphotos.