Každé auto je vybaveno systémem odtoku vody. Nemusíte nutně hledat kanálky, kudy kapalina odtéká, pokud nemáte panoramatickou střechu.
Odtokové kanálky auta a jejich čistění
Články na téma tipy a rady pro motoristy:
- Vynálezce spalovacího motoru
- Jak odemknout vybité auto
- Akcelerace auta: Víte, co to je?
- Jak zajet nové auto
- Typy karoserií aut
- Poloha víčka palivové nádrže, kde se u jakého auta nachází?
- Znáte všechny skryté prvky a funkce vašeho plechového miláčka?
- Portál občana – jak může být užitečný řidičům?
- Jak se dostat do auta s vybitou baterií?
- Praha – Brno. Rozdíly mezi autem, vlakem a autobusem jsou velké
- Clona na chladiči – má to smysl?
- Otestovali jsme za vás praktické aplikace pro řidiče
- Zápach z topení auta a jak ho odstranit
- Odtokové kanálky auta – už jste je někdy čistili?
- Jak dostat zapadlé auto z hlubokého bláta, štěrku nebo sněhu
- Víte, že okno rozbijete malým střípkem ze svíčky? - již brzy
- Čištění odtokových kanálků – jak na to - právě čtete
- Jak se dostat do auta s vybitou baterií? - již brzy
Voda musí odtékat
Všechna venku parkovaná auta jsou vystavena prachu, povětrnostním podmínkám a v nemalé míře také tomu, co na ně odkud spadne. Jednou je to šiška, podruhé větvička, pak třeba list. Dohromady to v kombinaci se střídajícím se suchem a vlhkostí vytvoří někdy velmi nepěknou kombinaci hnijící hmoty, která ucpává místa, kudy má protékat voda. Pakliže je nečistíte, najde si voda jiné cestičky, což nemusí autu úplně prospívat.
Před blížícím se podzimem je nejlepší každý rok dopřát autu trochu očisty, a to nikoliv jen vizuální, ale především té funkční. Co to znamená? Že bude potřeba zvednou třeba víko motorového prostoru, ale i páté dveře, ideálně navléknout rukavice a všechen nepořádek, který tam být nemá, odstranit.
Na obrázcích níže vidíte, jak to vypadat nemá. Toto je prosím zhruba rok a půl parkování venku, ano, často pod stromy. V jednom případě už nepořádek doslova ohrožuje funkci stěračů. Vše je potřeba z dutin a nejrůznějších dalších míst dostat. Samostatnou kapitolou je plastový kryt pod stěrači, který toho zadrží hodně, ale mít toto místo čisté je poměrně fajn, protože voda pak nemá tendence se „ukládat“ a zdržovat jinde a hledat si cestu třeba k nohám spolujezdce.
Nezapomeňte ani na prostor kolem těsnění pátých dveří. Majitelé velkých aut a malých postav asi na první dobrou neuvidí, kolik toho je skryto u těsnění nahoře. Tendence zadržovat nečistoty mají i vzpěry, respektive jejich uchycení.
Také čtěte
S panoramatickou střechou to dělat musíte
Protahovat odtoky není úplně nutné, ale má to jednu výjimku. Jsou to vozidla vybavená panoramatickou střechou, u kterých to naopak nutnost je. Kanálky jsou většinou v rozích a vypadají tak, že za otvorem je hadička, která vede A sloupkem až do podběhu, obvykle úplně dolů za kolo.
Že by panoramatická střecha těsnila stoprocentně, to reálně možné není. I tam se usazuje lecjaký nepořádek a pokud dojde k ucpání odtoků, projeví se to po čase mokrou stropnicí.
Na čištění kanálků se nám osvědčila pomůcka spíše kuchyňská – čistič odtoku kondenzátu z lednice (ten je také mimochodem docela fajn jednou za čas protáhnout). Napřed se vybere vše, co vybrat lze, můžete si pomoci třeba průmyslovým vysavačem. Z vlastní zkušenosti doporučuji provádět tyto práce, když je sucho. Nepořádek se pak nelepí k sobě a dá se skvěle vysát.
Jakmile vidíte odtok, tak opatrně vsuňte něco dovnitř, ideálně právě čistič na lednice. Nedoporučujeme používat moc síly, čištění proudem vody nebo tlakovým vzduchem. Hrozí, že si hadičku, která vede sloupkem z nátrubku, strhnete a jste nahraní. Z čištění se pak stane operace na půl dne, abyste ji dostali zpátky.
Voda se bude hodit až na konci, kdy doporučujeme průchodnost odtoku ještě vyzkoušet právě pomocí vody. Pokud bude rychle odtékat, je odtok čistý. Pokud máte tendence čistit kanálky pomocí chemie, tak to rozhodně nedoporučujeme. Mohlo by dojít k poškození laku nebo hadičky a způsobíte si tím víc problémů než užitku.
Zdroj médií: Jakub Mokříš.