Konec pohodové jízdy? Nová auta nás neustále sledují a upozorňují na každou chybičku. Je to užitečná vychytávka nebo spíš otravný dozorce? Zjistěte, zda je tato technologie opravdu tak užitečná, jak se zdá.
Systém ISA: Náš nový spolujezdec, který nikdy nemlčí
Články na téma bezpečné systémy vozu:
- ESP systém v autě: K čemu slouží?
- Aktivní bezpečnost a asistenty v kritické situaci
- Adaptivní tempomat: Co to je a jak funguje
- Asistent rozpoznání únavy: Princip fungování
- Omezovač rychlosti auta a jeho deaktivace
- Mýtus: ABS prodlužuje brzdnou dráhu vozidla
- Je systém ISA požehnáním nebo prokletím? - právě čtete
Máte rádi, když vám někdo neustále do všeho kecá? Pak vás potěšíme. Od července příštího roku budeme mít v autech nového spolujezdce – systém ISA. Tento "inteligentní" systém nás bude neustále upozorňovat na překročení rychlosti. Takže pokud hledáte způsob, jak si znepříjemnit každou cestu autem, systém ISA je přesně pro vás.
Znáte pípání, které se z auta ozývá, když například máte zataženou ruční brdu, nebo když jste se nepřipoutali, případně upozornění na únavu, otevřené dveře při nastartovaném motoru, klíčky v autě, nebo používáte parkovacího asistenta? Určitě si umíte sami domyslet, jak otravný zvuk to je a jak může být složité se ve všech z nich vyznat.
Také čtěte
Co je ISA vlastně zač?
Inteligentní rychlostní asistent neboli ISA, se stane novým standardem ve všech autech prodávaných v Evropské unii. Tato technologie sleduje aktuální rychlostní limit a upozorňuje řidiče na případné překročení, byť jen o jeden kilometr v hodině. Někteří odborníci tvrdí, že to sice může vést k vyšší bezpečnosti, ale zároveň to bude řidiče rozptylovat.
Podobné jako start-stop
Asistent prý půjde dočasně deaktivovat stejně jako například systém start-stop, avšak poměrně složitě a při každém nastartování ho řídicí jednotka znovu zapne. Zvuk se prý u jednotlivých značek bude lišit, u některých půjde jen decentní upozornění, některé značky však chystají na své řidiče při překročení rychlosti opravdový drtič mozku.
Neaktualizované mapy
Nové systémy varující před překročením rychlosti slibují zvýšení bezpečnosti na silnicích. Neaktuální mapové podklady a příliš citlivé senzory mohou ale vést k častým falešným poplachům. Neustálé pípání a vibrování nás spíše rozptyluje a stresuje, než chrání. Proto je třeba najít rovnováhu mezi bezpečností a komfortem řidiče.
Kam směřuje budoucnost automobility? Neustálé pípání aut při překročení rychlosti nás má chránit, ale jaká bude realita? Podělte se o svůj názor na tuto novinku v komentářích.
Zdroj médií: Depositphotos.