Vyrážet do zahraničí bez kvalitního cestovního pojištění je zbytečný risk. Tím spíše, pokud se tady hodláte věnovat nejrůznějším sportům a dalším aktivitám, které mohou skončit úrazem. Ještě před tím, než do zahraničí vyrazíte, překontrolujte, jaké sporty vybraná pojistka vlastně kryje.
Cestovní pojištění a zimní sporty: Víte, do jaké kategorie spadají skialpy a kam lyže?
Články na téma cestovní pojištění na hory:
- Víte, kolik stojí pojištění na hory a proč nevybírat to nejlevnější?
- Poradíme s výběrem kvalitního cestovního pojištění na lyže
- Pojištění na hory je věda! Poradíme, co dělat, aby pojišťovna plnila
- 5 věcí, kterým věnovat u cestovního pojištění na hory pozornost
- Jaké zimní sporty patří mezi rekreační a které jsou nepojistitelné? - právě čtete
- Jaké pojištění na lyže vybrat pro dovolenou v ČR a jaké do zahraničí?
- Rodinné cestovní pojištění na hory: Na kolik vás vyjde?
- Jak je to se zásahem Horské služby v Česku a kdo si za něj zaplatí?
- Cestovní pojištění do zahraničí by mělo krýt i zásah horské služby
- Cestovní pojištění na hory je potřeba správně nastavit. Víte, jak na to?
- Vyrážíte autem na hory? Poradíme, na co byste si měli dát pozor
- Jak ideálně nastavit limity pojistného plnění u zimní dovolené?
- Jak vysoké by měly být pojistné limity u cestovního pojištění na hory?
- V zimě na lyže jen s pojištěním. Dávejte ale pozor na výluky!
Jaké jsou zimní sporty, se kterými pracuje pojišťovna?
Ať už se chystáte provozovat zimní, nebo jakékoliv jiné sporty, vždy se s nimi pojí riziko, že při nich dojde k úrazu, a tedy i k pojistné události. Na tyto případy jsou samozřejmě pojišťovny připravené a jednotlivé sporty proto rozdělují do různých kategorií. Ty souvisí s pravděpodobností úrazu, ke kterému může při jejich provozování dojít.
- Přečtěte si také: V jakých případech může dojít ke krácení pojistného plnění a jak se proti rozhodnutí odvolat?
Setkat se zpravidla můžete se třemi kategoriemi:
- Rekreační sporty: Tyto sporty obvykle bývají pojištěné v základních balíčcích cestovního pojištění. Ze zimních sportů sem spadá zejména běh na lyžích po vyznačených trasách, bruslení, in-line a in-line na ledě, lyžování na vyznačených sjezdovkách, saně, boby na vyznačených trasách, skiatlon, skiboby, sledge hokej, sněžnice do 3500 m n. m. a snowboarding na vyznačených sjezdovkách.
- Rizikové/extrémní/adrenalinové sporty: Tyto sporty se již v základních balíčcích „cestovka“ nenachází a je proto potřeba je pojistit samostatně. Pojištění rizikových sportů bude samozřejmě dražší. A které zimní sporty do této kategorie spadají? Typicky jde o akrobacii na lyžích, alpinismus, boby na nevyznačených trasách, freeskiing, freestyle snowboarding, heliskiing, hokej, horolezectví, jízda na snowscootu, jízdu na sportovním bobu v koridoru, krasobruslení, lezení v ledopádech, lezení v ledu po umělé stěně (icebreaker), lyžování a snowboarding ve snowparku, lyžování mimo vyznačené sjezdovky a trasy, rychlobruslení, sportovní saně, skialpinismus, skitouring, sněžný skútr, snowbike, snowboarding mimo vyznačené tratě, snowbungeekayaking, snowbungeerafting, snowkiting, snowrafting, snowtrampoline, snowtubing na vyznačených trasách, sportovní boby nebo saně v koridorech.
- Nepojistitelné sporty: Jak už název této kategorie napovídá, jedná se o sporty, na jejichž provozování se pojistka nevztahuje. Pokud se jim přesto budete věnovat a způsobíte si úraz, na pojistné plnění nemáte nárok. Do kategorie nepojistitelných sportů spadá zpravidla běh na lyžích mimo vyznačené trasy, potápění pod ledem, skeleton, skiextrém, skikros, skoky a lety na lyžích, skydiving, skymarathon, skysurfing, sněžný skútr - sjezd, závody (gladiator race, spartan race atp.) vč. její přípravy a závodů, výpravy, expedice do míst s extrémními podmínkami, vysokohorská turistika nad 5.000 m n. m. a horolezectví.
- Mohlo by vás zajímat: Co dělat, když se během zahraniční dovolené zraníte a máte sjednané cestovní pojištění?
Každá pojišťovna si stanovuje vlastní podmínky
Výše uvedený seznam rizikových sportů, těch, které spadají do kategorie rekreačních a nepojistitelných aktivit je ale potřeba brát jen velmi orientačně a s rezervou. Každá pojišťovna si totiž nastavuje vlastní podmínky a seznam sportů průběžně mění, aktualizuje a doplňuje.
Proto je potřeba vybírat cestovní pojištění s ohledem na zimní sporty, které hodláte provozovat a jejich výčet ověřit v pojistných podmínkách vybrané pojišťovny. Při sjednávání cestovního pojištění pro rizikové sporty se připravte na vyšší sazby. Pokud ale konkrétní sport mít pojištěný nebudete a stane se vám během něj úraz, nárok na pojistné plnění z pochopitelných důvodů nemáte.
Praktický tip: Aby vás na cestách nic nepřekvapilo, sjednejte si kvalitní cestovní pojištění s dostatečnými limity. Pojistku můžete rozšířit o nejrůznější připojištění, které zajistí klidnou a pohodovou dovolenou. „Cestovko“ nyní sjednáte online za nejlepší cenu.
Kalkulačka cestovního pojištění
Zdroj médií: Depositphotos.