Nedávno jsme provedli rozsáhlý průzkum, ve kterém jsme zmapovali, kolik si mohou v Česku vydělat pracovníci v auto-moto průmyslu. Některé informace nás příjemně překvapily, jiné zarazily. A velmi obdobné názory sdíleli i diskutující v příspěvcích pod jednotlivými články.
Hodinová sazba řemeslníka může být 150 i 500 korun
Články na téma platy v automotive:
- Jak je placená práce skladníka? Zázraky v Česku nečekejte
- Kolik peněz si měsíčně vydělá průměrný traktorista?
- Kolik peněz si měsíčně vydělá učitel autoškoly?
- Podívali jsme se blíže na mzdy některých oborově technických pozic
- Jaké jsou průměrné mzdy na oborově technických pozicích?
- Jaká je hodinová sazba řemeslníka v oblasti auto-moto? - právě čtete
- Řemeslníkům nabízí firmy i 120 000 Kč. Za jakých podmínek?
- Kde vám nabídnou i více než 100 000 Kč? Známe odpovědi
- Automechanik si může vydělat až 120 000 Kč! Co musí umět?
- Jaká je mzda strojníka v Česku? 21 000 i 90 000 korun!
Sto tisíc? Šikovný řemeslník ať má klidně víc!
Zřejmě největší ohlas vyvolal článek, ve kterém jsme se blíže podívali na pozici inzerovanou na našem webu, ve které firma hledala mechanika s nástupním platem 120 000 Kč.
Pod tímto konkrétním článkem se vyrojila řada příspěvků, ve kterých diskutující neměli s nabízenou mzdou problém a stáli si za tím, že šikovný řemeslník by měl brát klidně i 100 000 Kč a více. Jaká je ovšem realita? Někde úplně jinde!
- Přečtěte si také: Rýsuje se v Česku novodobá šlechta? Mechanikům nabízejí až 120 000 Kč!
Většinou jde o práci na IČO nebo nabídku „pro tým“
Při bližším prozkoumání nabízené pozice člověk zjistí, že nabídka není vůbec tak atraktivní, jak se na první pohled tváří. Budoucího kolegu v tomto konkrétním případě chtěla firma „zaměstnat“ na IČO, což není žádná výhra (důvody, proč tomu tak je, najdete v našem předchozím článku). Firma navíc hledala velmi úzkoprofilového pracovníka s nemalými zkušenostmi a ŘP vícero skupin.
Vybrané firmy naléhavě hledají kolegy do svých týmů
Pokud firma inzeruje pozici, ve které nabízí nadstandardní výdělky, většinou nehledá zaměstnance, ale právě „IČAře“. V posledních dnech se objevují také pozice, které jsou nabízené rovnou celému týmu pracovníků. Typicky jde o dvojici řidič a závozník, která si musí „pohádkovou“ odměnu dělit. Ve finále tak na výplatu dotyční dostanou zcela jinou částku, než na kterou v inzerátu zaměstnavatel láká.
- Mohlo by vás zajímat: 140 000 Kč jako nástupní plat? Podívali jsme se těmhle pracovním nabídkám „na zoubek“
Jak se pohybuje průměrná mzda a hodinovka?
Pokud bychom se podívali na data, která vyplývají z našeho nedávného průzkumu napříč pozicemi inzerovanými na našem webu, pak zjistíme, že průměrná mzda řidičů se pohybuje mezi 38 000 až 48 000 Kč. Vždy samozřejmě záleží na konkrétní lokalitě, ve které firma působí.
U pracovních nabídek, ve kterých firmy hledají kolegy na technické pozice, se průměrná měsíční mzda pohybuje mezi 32 500 až 44 500 Kč. Nabídky práce s hodinovou mzdou se potom pohybovaly okolo 200 korun na hodinu. U nabídek práce v logistice je průměrná mzda vůbec nejnižší ze všech tří srovnávaných kategorií. Pohybuje se mezi 30 000 až 37 500 Kč, což rozhodně není žádná výhra.
Na druhou stranu firemní benefity zde zaměstnavatelé nabízejí v 53 % procentech. Z našich předchozích průzkumů nicméně vyplývá, že na benefity se dnes již příliš „nehraje“ a stravenky nebo příspěvek na penzi naprostou většinu potenciálních zájemců o práci v konkrétní firmě nepřesvědčí. Důležitá je adekvátní mzda, za který mohou zaměstnanci do firmy nastoupit. A „tajit“ji, je pro mnohé z nich pomyslným červeným vykřičníkem!
Zdroj médií: Depositphotos.