Průměrná mzda řidiče se obvykle pohybuje okolo 38 až 48 tisíc. Výjimkou ale nejsou ani nabídky, ve kterých firmy budoucím kolegům nabízejí klidně 120 i 140 tisíc korun. Tyhle nabídky mají ale většinou nejeden háček. Obecně nicméně platí, že šikovný řemeslník si dneska může vydělat víc než vysokoškolák!
Řemeslníci můžou vydělávat víc než vysokoškoláci. Většinou to má ale háček
Články na téma platy v automotive:
- Jak je placená práce skladníka? Zázraky v Česku nečekejte
- Kolik peněz si měsíčně vydělá průměrný traktorista?
- Kolik peněz si měsíčně vydělá učitel autoškoly?
- Podívali jsme se blíže na mzdy některých oborově technických pozic
- Jaké jsou průměrné mzdy na oborově technických pozicích?
- Jaká je hodinová sazba řemeslníka v oblasti auto-moto?
- Řemeslníkům nabízí firmy i 120 000 Kč. Za jakých podmínek? - právě čtete
- Kde vám nabídnou i více než 100 000 Kč? Známe odpovědi
- Automechanik si může vydělat až 120 000 Kč! Co musí umět?
- Jaká je mzda strojníka v Česku? 21 000 i 90 000 korun! - již brzy
Provedli jsme rozsáhlý průzkum
V několika posledních týdnech jsme se věnovali rozsáhlému průzkumu napříč pracovními pozicemi inzerovanými na našem webu. A dostali jsme se k zajímavým informacím, číslům a údajům. Zarazilo nás například to, že mnozí zaměstnavatelé vůbec nezveřejňují měsíční mzdu. A tak jsme pátrali po tom, proč tomu tak je.
Překvapily nás i nabídky, ve kterých firmy hledají kolegy s nástupním platem hrubě převyšujícím 100 000 Kč, což není v oblasti auto-moto obvyklé. Na tyhle nabídky jsme si posvítili v jednom z dřívějších článků. Zjistili jsme, že obdobné pozice ve finále nejsou zas až takovou výhrou.
Vybrané firmy naléhavě hledají kolegy do svých týmů
Spousta zaměstnanců totiž hledá pracovníky, kteří u nich budou působit na IČO, což zavání v Česku nelegálním tzv. švarcsystémem (co je to švarcsystém blíže vysvětlujeme v tomto článku).
- Přečtěte si také: Rýsuje se v Česku novodobá šlechta? Mechanikům nabízejí až 120 000 Kč!
Průměrná mzda řemeslníka a vysokoškoláka v ČR
Překvapily nás i údaje o hodinové sazbě řemeslníka, která se samozřejmě liší nejen dle nabízené pracovní pozice, ale také lokality, v níž konkrétní firma působí. Zatímco řidiči motorových vozidel berou v průměru 170 až 225 korun, pracovníci na technických pozicích mají obvykle stabilní hodinovku zafixovanou na dvou set korunách.
A jak je to s průměrnou měsíční mzdou? Řidiči si podle našeho průzkumu přijdou na 38 000 až 48 000 Kč. U pracovních nabídek, ve kterých firmy hledají kolegy na technické pozice, se průměrná měsíční mzda pohybuje mezi 32 500 až 44 500 Kč. U nabídek práce v logistice je průměrná mzda vůbec nejnižší ze všech tří srovnávaných kategorií a činí 30 000 až 37 500 Kč.
Také čtěte
Pokud bychom výše uvedené údaje porovnali se mzdami vysokoškoláků, pak zjistíme, že rozdíly nejsou nijak závratné. Průměrná mzda vysokoškoláka se v letošním roce pohybuje okolo 43 000 korun, což je často i méně než u řidičů či zaměstnanců v sektoru oborově technických prací.
- Mohlo by vás zajímat: 140 000 Kč jako nástupní plat? Podívali jsme se těmhle pracovním nabídkám „na zoubek“
Šikovný řemeslník v auto-moto si může vydělat klidně i trojnásobek
Jako v kterékoliv jiné oblasti, i zde existují samozřejmě výjimky, které potvrzují pravidlo. Šikovný mechanik či řidič si klidně může vydělat mnohem víc, než činí obvyklý průměr. To za předpokladu, že je placený například od hodiny, či úkolově.
Většinou však u těchto pozic nejde o běžný vztah zaměstnavatele a zaměstnance, ale o „dohodáře“ nebo právě pracovníky, kteří ve firmě působí na základě živnostenského oprávnění, což ostatně dokazují i nejlépe honorované nabídky uveřejněné na našem webu, kde firmy hledají kolegy a lákají na výdělky, které hravě převyšují 100 000 Kč.
Zdroj médií: Depositphotos.