Průměrná mzda automechanika se podle našich informací pohybuje mezi 30 až 42 tisíci. Čas od času ale narazíme na inzeráty, ve kterých firmy lákají na nástupní mzdu, která zmíněný průměr převyšuje dvakrát i třikrát. Co musí automechanik umět, aby v práci dostal 80 nebo 120 000 Kč? Podívali jsme se jednotlivým nabídkám „na zoubek“.
Objevili jsme nabídky pro automechaniky, ve kterých firmy lákají až na 120 000 Kč
Články na téma platy v automotive:
- Jak je placená práce skladníka? Zázraky v Česku nečekejte
- Kolik peněz si měsíčně vydělá průměrný traktorista?
- Kolik peněz si měsíčně vydělá učitel autoškoly?
- Kde berou řidiči nejvíce? Tady jsou výsledky rozsáhlého průzkumu!
- Na kolik si přijdou řidiči v Česku? Máme pro vás aktuální data
- Řidiči v Olomouckém kraji berou nejméně z celé republiky
- Podívali jsme se blíže na mzdy některých oborově technických pozic
- Jaké jsou průměrné mzdy na oborově technických pozicích?
- Jak vypadají průměrné mzdy techniků v jednotlivých krajích?
- Jak vysoká je průměrná hodinová mzda řidičů nebo techniků?
- Jaká je hodinová sazba řemeslníka v oblasti auto-moto?
- Řemeslníkům nabízí firmy i 120 000 Kč. Za jakých podmínek?
- Kolik bere STK technik? Jeho mzda začíná na 21 800 korunách!
- Kde vám nabídnou i více než 100 000 Kč? Známe odpovědi
- Automechanik si může vydělat až 120 000 Kč! Co musí umět? - právě čtete
Živnost jako samozřejmost?
V posledních několika měsících se aktivně věnujeme detailnímu průzkumu napříč pracovními pozicemi inzerovanými na našem webu. A občas narazíme na poměrně zajímavé informace.
Například nabídky práce pro automechaniky, které je spojeny s nadstandardní odměnou, mají nejeden háček. Často jím je skutečnost, že firmy po budoucích kolezích požadují živnostenské oprávnění.
V takovém případě tedy nejde o klasický pracovně-právní vztah v podobě zaměstnance a zaměstnavatele, ale o zcela jinou situaci, která může v některých případech dokonce zavánět v Česku zakázaným švarcsystémem (co je to švarcsystém jsme si vysvětlili v dřívějším článku).
Také čtěte
Bohužel na nabídky, ve kterých firmy hledají kolegy na IČO, narážíme stále častěji. Na první pohled lákavá odměna, která u některých inzerátů výrazně převyšuje hranici 100 000 Kč, je po odečtení nutných nákladů někde úplně jinde.
- Mohlo by vás zajímat: Práce na IČO je u firem stále oblíbenější. Proč zaměstnavatelé prahnou po živnostnících?
Firmy hledají „hotové lidi“
Kromě inzerátů, ve kterých hledají firmy automechaniky na živnost, narazíme i na nabídky, jejichž součástí je poptávka po zkušeném pracovníkovi, který je samostatný, není potřeba jej zaučovat a po přijetí je schopen vykonávat zadanou práci v plném rozsahu.
V inzerátu se dále objevilo, že ideální uchazeč o pracovní pozici by měl mít perfektní znalost mechanických oprav vozidel (případně motocyklů a čtyřkolek), základní PC dovednosti, odborné vyučení, řidičský průkaz odpovídající skupiny a dobré pracovní nasazení. Z osobnostních předpokladů firma zmiňuje spolehlivost a schopnost rychle se učit.
V závěru konkrétního inzerátu pak objevíme větu, která upozorňuje na to, že pokud uchazeč nebude vykonávat zadanou práci v plném rozsahu, bude jeho mzda řešena individuální domluvou.
Také čtěte
Mzda automechanika (rozdíl mezi mzdou a platem mapujeme v tomhle článku) se v tomto konkrétním případě šplhá k 80 000 Kč, což je zhruba dvakrát více než jeho průměrný výdělek. Na kolik si ovšem může pracovník skutečně přijít, to zůstane člověku až do první výplaty záhadou.
- Přečtěte si také: Jak vysoký plat má automechanik a co dělat, když platové podmínky u inzerátu chybí?
Překvapilo nás i obrovské rozpětí
Mezi inzeráty zveřejněnými na našem webu, ve kterých hledají firmy automechaniky, jsme objevili i na spoustu nabídek, v nichž nás zarazilo poměrně velké mzdové rozpětí.
Například jedna firma lákala budoucí zaměstnance na mzdu ve výši 32 až 70 000 Kč. Po rozkliknutí inzerátu ale nebylo patrné, kolik vlastně dotyčný na výplatnici obdrží.
Taková nabídka rozhodně nebyla jediná. Velké mzdové rozpětí vídáme stále častěji. Ve své podstatě však jde o poměrně zavádějící informaci, která může potenciální zájemce o novou práci zcela zásadním způsobem odradit.
Zdroj médií: Depositphotos.