Zimy jsou sice mírnější, než bývaly, ale to nic nemění na tom, že se v tomto období stále mohou hodit sněhové řetězy. Ve správnou chvíli umí zachránit situaci a někdy dělají rozdíl mezi potupným čekáním na pomoc a odjezdem po vlastní ose.
Jak vybrat kvalitní sněhové řetězy na zimu
Články na téma koupě sněhových řetězů:
- Jak vybrat sněhové řetězy - právě čtete
- Druhy sněhových řetězů - jaké vybrat?
- Automatické sněhové řetězy na auto – princip
- Nejlepší sněhové řetězy nejsou vždy ty nejlevnější
- Jak vybrat sněhové řetězy – tipy a rady
- Automatické sněhové řetězy: Výhody a proč se vyplatí
- Zimní řetězy: Pět zásad, které si ohlídat při koupi
- Sněhové řetězy Pewag: Osvědčená kvalita a dlouhá životnost
- Jak vybrat sněhové řetězy na auto
- Manuální vs. samodopínací vs. automatické sněhové řetězy
- Jaké sněhové řetězy z výběru vynechat?
Při výběru sněhových řetězů záleží na mnoha okolnostech a trh to šíří svojí nabídky úplně neusnadňuje. Možností jsou spousty a vyznat se v nich není úplně snadné. Pro začátek bude asi nejlepší si řetězy rozdělit podle druhů.
Chemické/tekuté řetězy
Ta úplně nejzákladnější a bohužel asi i nejhorší možnost (pořád ale lepší než nic). Aplikace chemie na pneumatiku je sice otázkou pár sekund, ale podobná je i trvanlivost. Zlepšení záběrových schopností na sněhu jsou nulové, pomohou spíše na ledu a ani tam to není žádná sláva. Kolo se párkrát otočí a můžete aplikovat znovu. Ano, situaci někdy zachrání, možná pomohou v kritické části kopce pokrytého ledovkou, ale spoléhat na ně bychom neradili.
Textilní sněhové řetězy
Doména spíše u sportovních vozů, protože řetězy mají opravdu minimální konstrukční výšku a vejdou se tak do malých podběhů. Jejich výhodou je tichost, bohužel jsou to řetězy jen tak napůl. Pomohou spíše na ledu a jejich trvanlivost není velká. Obvykle jedno, dvě použití a je po nich. Na druhou stranu zase nezaberou moc místa.
Řetězy s příčkami
Dva rovnoběžné řetízky a mezi nimi jsou příčky. V podstatě to vypadá jako řetězový žebřík, proto se tomuto typu někdy takto říká. Primitivní konstrukce, solidní výdrž a asi nejlepší poměr cena/výkon. Mezi zápory patří složitější nasazování, které je v mrazivém počasí trochu nepříjemné.
Řetězy se šikmou stopou
Asi nejlepší, ale také nejdražší možnost. Přilnou k pneumatice a "neplandají", zároveň pokud se máte vyhrabat ze závěje, tak jestli nepomohou tyhle řetězy, tak už žádné. Nasazení je relativně jednoduché a mají solidní výdrž. Výrobci s ohledem na cenu na tento druh používají i lepší a pevnější materiály.
Také čtěte
Vyprošťovací pásy
Tady je nabídka opravdu rozmanitá. Od jakýchsi plastových návleků, přes cosi, co vypadá jako náramek, až po plastové stahovací pásky s výstupky. Pomoci to může a nemusí. Rozhodně to nelze brát jako řetězy, ale určitě lepší možnost než textilní návlek nebo sprej.
Při výběru tedy zvažte své finanční možnosti a zejména okolnosti, do kterých se s vozem v zimě chystáte. Jezdíte-li co 14 dní do Alp na lyže, asi neváhejte a kupte si to nejlepší - řetězy se šikmou stopou.
Na jízdy po městě v případě nouze postačí i textilní návleky, neočekávali bychom, že v centru Prahy bude půlmetrová vrstva sněhu, vyžadující nějaké dražší řešení. A někdy mezi těmito dvěma extrémy jsou pak příčkové řetězy, které jsou univerzální možností s cenovkou začínající na pár stokorunách. Určitě ale doporučujeme dopředu prostudovat návod a vyzkoušet si nasazení nanečisto.