Sněhové řetězy u nás nejsou nutností, pakliže bydlíte někde v nížinách. V horských oblastech, případně na lyžovačce v Alpách je ale využijete. Jak vybrat ty správné?
Jak vybrat sněhové řetězy?
Články na téma koupě sněhových řetězů:
- Jak vybrat sněhové řetězy
- Druhy sněhových řetězů - jaké vybrat?
- Automatické sněhové řetězy na auto – princip
- Sněhové řetězy na 4x4 a SUV
- Sněhové řetězy na elektromobily – jaký je rozdíl
- Nejlepší sněhové řetězy nejsou vždy ty nejlevnější
- Jak vybrat sněhové řetězy – tipy a rady
- Automatické sněhové řetězy: Výhody a proč se vyplatí
- Zimní řetězy: Pět zásad, které si ohlídat při koupi
- Sněhové řetězy Pewag: Osvědčená kvalita a dlouhá životnost
- Jak vybrat sněhové řetězy na auto
- Manuální vs. samodopínací vs. automatické sněhové řetězy
- Sněhové řetězy – jak vybrat ty správné - právě čtete
Cena sněhových řetězů
V Česku je samozřejmě na prvním místě především cena řetězů. Zde musíme důrazně varovat před někdy až příliš lákavými nabídkami z nejrůznějších webů s levnými produkty a autopříslušenstvím. Těm skutečně nejlevnějším řetězům se raději vyhněte. Jak ukázal náš test, je problém je zcela dopnout a mohou vám i poškrábat kola. Raději vsaďte na nějakou nižší řadu od známého výrobce, což je záruka alespoň nějakého standardu kvality.
Zkontrolujte kompatibilitu
Současná auta se drží trendu velkých kol, která vyplňují podběhy skoro beze zbytku. Ano, vypadá to dobře, zejména u SUV. Problém je, že do podběhu se toho už moc nevejde a i řetězy mohou být problém. Proto také spousta automobilek vyloženě použití sněhových řetězů na některých konfiguracích aut zakazuje. Případně připouští jenom řetězy textilní, jejichž účinnost je ovšem dost omezená. Proto si předem zkontrolujte, jak to je s tím vaším autem a je dobré tomu přizpůsobit i výběr zimních pneumatik, respektive jejich velikost a samozřejmě velikost kol.
Také čtěte
Nasazování řetězů
Napřed jedno upozornění. Vyzkoušejte si nasazení řetězů předem, klidně v garáži. Uprostřed sněhové vánice nebude čas na nějaké pokusy. Proces nasazení se u levnějších řetězů moc neliší napříč trhem. Prostě je přehodíte přes kolo, stáhnete, kousek popojedete a dotáhnete.
Kdo jezdí častěji, ocení automatické sněhové řetězy, u kterých je o jeden krok méně, zvládnou se totiž stáhnout na kolo samy. Různí výrobci používají různá řešení, ale zpravidla je práce se s tímto druhem řetězů o dost komfortnější než s manuální klasikou.
Obrovskou roli hraje i to, jak často budete řetězy nasazovat. Jestliže to plánujete provádět třeba i několikrát za měsíc, má investice do řetězů, které se dopnout samy (rychloupínací řetězy), docela smysl. Jestliže je budete vozit v autě jenom pro případ nouze a použijete je jednou z pět let, poslouží vám i řetězy manuálně dotahované. Pozor však na jednu past: řetězy ve spreji nekupujte nikdy, ty nefungují prakticky vůbec.
Balení sněhových řetězů
Malinko „neviditelný problém“, jehož rozsah zjistíte až v okamžiku, kdy řetězy přijdou a vy je hodíte do auta. Některé, zejména ty samodopínací, jsou poněkud většího formátu. Není to na škodu věci, ale kompaktní krabička se z plného kufru přeci jenom vytahuje o něco lépe. Podívejte se tedy také na podobu balení, ať pak nejste překvapeni.
Zdroj médií: Depositphotos.