Zahraniční média v posledních týdnech přišla s tím, že Saúdská Arábie by mohla výrazně zamíchat s těžbou ropy. Země, která se chlubí obrovskými ropnými zásobami, by do konce letošního roku mohla výrazně zvýšit těžbu. V peněženkách by to pocítili i čeští řidiči.
Řidiči by už za pár měsíců mohli citelně ušetřit při tankování
Články na téma ceny pohonných hmot:
- Ceny pohonných hmot v ČR
- Zdražení paliv - jak dlouho potrvá a jak vysoko mohou ceny jít?
- Ceny pohonných hmot v Evropě
- Čerpací stanice ONO - jaká je cena nafty a benzínu?
- Nejlevnější nafta a benzín na světě
- Cena benzínu a nafty v Polsku opět stoupla
- Čerpačky v Česku už brzy možná výrazně zlevní - právě čtete
Saúdská Arábie se dlouhodobě snaží o to, aby cena ropy na trzích přeskočila psychologickou hranici 100 amerických dolarů za barel, což je v přepočtu zhruba 2 300 korun. To se ale této ropné velmoci z mnoha důvodů nedaří. Mezi hlavní příčiny se řadí slabá čínská poptávka, která zaostává za analytickými odhady.
I proto má Saúdská Arábie momentálně zvažovat, že oproti původními dohodám s jinými ropnými velmocemi masivně zvýší těžbu. Díky vyšší nabídce ropy na trzích by se sice cena ropy oproti současnosti razantně snížila, země by ale na tom díky výraznějším prodejům vydělala.
Propad ceny ropy až o 50 procent?
Odborné odhady hovoří o tom, že Saúdská Arábie by už za pár měsíců mohla na trhy dodávat asi o 180 tisíc barelů za den víc než v současnosti. Momentálně platí, že roční ropná těžba Saúdské Arábie činí asi 9 milionů ropy za den. Analytici tvrdí, že pokud by se tento scénář skutečně realizoval, snížila by se cena ropy na trzích až k úrovni 50 amerických dolarů za barel, což je asi poloviční částka oproti současnosti.
Také čtěte
To by v konečném důsledku ve svých peněženkách pozitivně pocítili i řidiči na tuzemských čerpacích stanicích. Cena benzínu a nafty by totiž díky tomu poměrně výrazně klesla, a to až o několik jednotek korun.
Zároveň ale platí, že cena jednoho litru pohonných hmot se v Česku neodvíjí pouze od ceny ropy. Velký vliv na ni má i kurz koruny vůči americkému dolaru, DPH, spotřební daň nebo marže rafinérií a distributorů. Pokud však budeme považovat všechny ostatní proměnné za neměnné, mohli by tuzemští řidiči za pár měsíců výrazně ušetřit.
Přečtěte si také: Chystá se zdražení paliv, je to bohužel nevyhnutelné
Ceny jako během koronavirové pandemie?
Na nejlevnějších čerpacích stanicích, do kterých se řadí třeba ONO či Prim, by tak cena jednoho litru nafty i benzínu zcela jistě spadla pod úroveň 28 korun za litr. To jsou ceny, které naposledy řidiči v Česku hradili během koronavirové pandemie.
Je ale samozřejmě také otázkou, jak by se nižší ceně ropy postavily právě i čerpací stanice. Minimálně se totiž dá počítat s tím, že by s výraznějšími cenovými redukcemi paliv alespoň krátkodobě vyčkávaly. Přesto by i vlivem konkurenčního boje po několika dnech až týdnech došlo k poklesu cen, na kterém by vydělali právě šoféři.
Zdroj médií: Depositphotos.