Paní Veronika se letošní dovolené v Turecku nemohla dočkat. Čtyřhvězdičkový hotel s dobrými recenzemi měl být zárukou pohodových dnů u moře. Bohužel dovolená pro většinu ubytovaných v průběhu pobytu skončila. Mnozí totiž byli se zažívacími těžkostmi převezeni do nedaleké nemocnice.
Kvůli střevním obtížím skončili v turecké nemocnici. Jak se k problému postavily pojišťovny?
Články na téma cestovní pojištění a příklady z praxe:
- Repatriace zraněného novomanžela stála pojišťovnu 250 000 Kč
- Dovolená se rodině málem prodražila o více než 33 000 Kč
- Naražená záda v Chorvatsku se mohla nepříjemně prodražit
- Kolaps na dovolené a účet za 100 000 Kč: Co na to pojišťovna?
- Odtah z Chorvatska mohl vyjít rodinu na 44 000 Kč!
- Žena zkolabovala v Polsku a zpět do Česka ji museli repatriovat
- Zlomená noha v Chorvatsku: Kolik si naúčtovala tamější nemocnice?
- Cesta do Polska se rodině prodražila o více než 10 000 Kč
- Ženu začaly na dovolené zlobit zuby. Péče v Maroku stála 800 eur!
- Turistka podcenila důležitost pojištění. To jí stálo 100 000 Kč
- Dovolená ve slovenských Tatrách se rodině prodražila o 75 000 Kč
- Hospitalizace v turecké nemocnici se může nehezky prodražit - právě čtete
- Úraz na čtyřkolkách a následná péče v nemocnici vyšla na 250 000 Kč
- Operace na Bali stála více než čtyři miliony korun
Sanitky nestačily rozvážet nemocné
V průběhu pobytu ve čtyřhvězdičkovém tureckém hotelu si začali ubytovaní hosté stěžovat na zažívací obtíže. Většinu z nich trápily silné průjmy a úporné zvracení. Mezi nemocnými byli bohužel i senioři a menší děti, pro které mohla mít případná dehydratace život ohrožující následky.
Po komunikaci s managementem hotelu a delegáty cestovních kanceláří, kteří měli tento hotel na starosti, padlo rozhodnutí, že postižené turisty bude potřeba nechat hospitalizovat v soukromé turecké nemocnici nedaleko hotelu. Podle očitých svědků sanitky nestačily nemocné rozvážet.
Většina z nich si v nemocnici pobyla pár dnů, během kterých jim byly nitrožilně aplikovány léky na uklidnění žaludku a střev, antibiotika a nemocní byli zavodněni. Platbu za poskytnutou zdravotní péči řešili cestující s pojišťovnami, u nichž si před cestou sjednali cestovní pojištění.
Ti, kteří „cestovko“ sjednané neměli, museli pobyt v turecké nemocnici uhradit z vlastní kapsy. Zaplacené výdaje pak samozřejmě mohli vymáhat po hotelu, který měl s největší pravděpodobností jejich zdravotní obtíže na svědomí. Vymoci z majitelů konkrétních ubytovacích řetězců adekvátní náhradu bylo ale pochopitelně velmi složité a výsledek nejistý.
- Přečtěte si také: Dovolená na Djerbě rodinu zruinovala. Místo pěkných vzpomínek jim zůstal čtvrtmilionový dluh
Nespoléhejte, že vám péči v zahraničí někdo zaplatí
Asi se shodneme na tom, že vyrážet do zahraničí bez cestovního pojištění je zbytečně riskantní. A to zvláště, cestujete-li mimo EU, kde se nemůžete spolehnout na péči hrazenou prostřednictvím Evropského průkazu zdravotního pojištění.
Také čtěte
Spoléhat se ale pouze na tento dokument nelze. Na základě něj vám totiž bude poskytnuta pouze péče ve státním zařízení a nezbytném rozsahu. Plnění navíc bude stejné jako pro pojištěnce v dané zemi, což může být v mnoha případech nedostatečné a přímá úhrada vás proto nemine.
Při cestách v rámci EU, ale zejména mimo ni, proto vždy doporučujeme sjednávat si komerční cestovní pojištění s dostatečnými limity pro léčebné výlohy. Pokud na dovolenou cestujete v rámci Evropy, doporučujeme limity pro léčebné výlohy alespoň ve výši 5 000 000 Kč. U vzdálenějších destinací volte vyšší limity, které mohou činit klidně i 100 000 000 Kč.
- Mohlo by vás zajímat: Kolaps mladé dívky prodražil dovolenou o více než 100 000 Kč!
Zdroj médií: Depositphotos.