Součástí dovolené nezřídka bývá i popíjení alkoholických nápojů. Víte ale, kolik zaplatíte za pivo, víno či něco tvrdšího u našich severních sousedů?
Nákup alkoholu v Polsku se příliš nevyplatí. Cigarety jdou ale na dračku
Články na téma ceny v Polsku:
- Ceny v obchodech v Polsku
- Ceny v restauracích v Polsku – Gdaňsk
- Čerpací stanice Polsko – ceny občerstvení a kávy
- Ceny na trzích v Polsku
- Cena piva a jeho nabídka v Polsku
- Kolik zaplatíte za zmrzlinu v Polsku? Mnohem méně než u nás
- Čerpaní stanice v Polsku a Česku: Jaké jsou tady aktuální ceny jídla?
- Jak drahý je alkohol v Polsku? - právě čtete
- Kolik zaplatíte za kávu v Polsku? Vyrazili jsme na průzkum!
- Aktuální ceny v polských restauracích
- Ceny piva a vody na polských čerpacích stanicích
- Jak vysoké jsou ceny zeleniny a ovoce na trzích v Polsku?
- Za kolik si dáte v Polsku pizzu? Příliš výhodné to není
- Za kolik jsme se najedli v polské restauraci s výhledem na Tatry?
Dovolená v Polsku může být skvělá a k tomu můžete hodně ušetřit. V Polsku se platí polským zlotým, který se rovná zhruba 6 českým korunám. Avšak oproti nám mají mnoho druhů mincí (přesněji devět), přičemž bankovek je jen pět. Do Polska si proto připravte pytlíček na mince.
Typické polské lihoviny a tabák
Ceny alkoholu, alespoň tedy co se základního piva a vína týče, jsou oproti našim cenám krapet vyšší. Za láhev vína zaplatíte asi 140 korun, nejlevnější pivo pořídíte za dvacku. Levněji však nakoupíte například cigarety, které obvykle vycházejí pod stovku, při nákupu celého kartonu se to může vyplatit.
Typickým polským nápojem je vodka, tu nejlevnější s určitou kvalitou koupíte zhruba za 200 korun, doporučujeme vyzkoušet typickou vodku s názvem Zajenbista polska wódka z regionálního lihovaru Wódki Regionalne Kurnwica s obsahem lihu až 40 %.
Nechcete ztrácet čas výpočtem nákladů na cestu do Polska? Použijte naši kalkulačku
V Polsku je známý také likér s názvem Goldwasser. Tento nápoj obsahuje skutečné částečky 22 karátového zlata. Láhev se zlatem pořídíte nejlevněji za 24 zlotých za 40 ml (asi 141 korun), půl litrovku pak pořídíte za 133 zlotých, o je asi 780 korun.
Mezi Poláky je oblíbená také medovina. Tradiční specialita s nálepkou evropské unie se nazývá bimber – jedná se o destilát podle staré polské receptury vyrobený v řemeslných podmínkách z přírodních surovin. Půl litru Bimberu pořídíte v průměru od 55 zlotých až klidně po 200 zlotých (tedy od 324 korun až po 1 200 korun).
Ceny alkoholu v Polsku (3 fotek)
Jaké pivo vyzkoušet v Polsku
Mezi nejznámější značky piv ze sladu (ne z chmelu) patří nápoje značky Tyskie, Żywiec, Okocim, Warka nebo Kasztelan. Jedná se o nejoblíbenější alkoholické nápoje mezi místními Poláky. Kromě toho můžete narazit také na typickou polskou úpravu, takzvané „piwo z skoiem“ podávané s brčkem. Jedná se o pivo ochucené sirupem, často malinovým nebo zázvorovým. Polsko nabízí také speciální příchutě nealkoholických piv. Mezi nejzajímavější patří ty od značky Lech – například meloun, jahoda a borůvka, dračí ovoce s rybízem nebo yuzu s pomelem.
Chystáte se do Polska na dovolenou? Nechte si kalkulačkou spočítat náklady na cestu
Alkohol za volantem v Polsku
Maximální hodnota promile alkoholu v krvi, která je v Polsku tolerovaná je 0,2. Pokud by policejní hlídka naměřila větší hodnotu, řidič je následně prohlášen za nezpůsobilého k řízení vozidla a hrozí mu pokuta, a dokonce i zákaz řízení.
Při naměřené hodnotě alkoholu v dechu v rozmezí od 0,2 až 0,5 promile alkoholu řidiči hrozí pokuta do výše 5 000 zlotých, tedy zhruba asi 30 000 korun, a k tomu i zákaz řízení s minimální dobou 6 měsíců a maximálně až 3 léta podle závažnosti spáchaného přestupku.
Pokud je hodnota alkoholu v dechu vyšší než 0,5 promile, jedná se automaticky o trestný čin. Výši pokuty následně stanoví tribunál a řidiči dále hrozí také pobyt za mřížemi až na dvě léta a k tomu zákaz řízení klidně až na 10 let.
Náš tip: Pakliže vyrážíte letos autem do Polska, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění s dostatečnými limity. Na cestách vám bude krýt záda a můžete se na něj plně spolehnout.
Kalkulačka cestovního pojištění do Polska
Zdroj médií: Nikola Vrabel.