PRÁCE 🧰
Zimní pneu 🛞

Hodinová mzda vs. měsíční mzda: Víte, v čem je trik zaměstnavatelů?

27. 9. 2024 3 min. čtení diskuze (0) Aktuality Tipy a rady Rádce motoristy Práce v auto-moto

V několika posledních týdnech jsme se zaměřili na obsáhlý průzkum pracovních pozic inzerovaných na našem portálu. A zjistili jsme spoustu zajímavých informací. Mimo jiné třeba to, že v naprosté většině inzerátů narazíte na měsíční mzdu, nikoliv na tu hodinovou. Proč tomu tak je?

Hodinová mzda vs. měsíční mzda: Víte, v čem je trik zaměstnavatelů?

Nepleťte si pojmy s dojmy

Ještě před tím, než se podíváme na to, kolik berou průměrně automechanici, řidiči nebo pracovníci na logistických pozicích, pojďme si osvětlit, jaký je rozdíl mezi mzdou a platem.

Zatímco mzda náleží zaměstnancům v soukromém sektoru, plat pobírají státní zaměstnanci a také ti, kteří pracují pro kraje a obce, případně rozpočtové a příspěvkové organizace.

Jaká je průměrná hrubá měsíční mzda pro rok 2024? Pokud bychom se podívali na údaje z prvního pololetí letošního roku, pak zjistíme, že průměrná mzda zaměstnance činí 44 943 Kč. Čistá měsíční mzda je potom 35 549 Kč, což je zhruba o 4,5 % více než v předchozích letech.

Jakou průměrnou mzdu pobírají pracovníci v oblasti auto-moto?

Z našich průzkumů bohužel vyplývá, že naprostá většina zaměstnanců v sektoru auto-moto na výše uvedenou průměrnou měsíční mzdu nedosáhne. Například řidiči si vydělají průměrně mezi 38 000 až 48 000 Kč.

Vybrané firmy naléhavě hledají kolegy do svých týmů

U pracovních nabídek, ve kterých firmy hledají kolegy na technické pozice, se průměrná měsíční mzda pohybuje mezi 32 500 až 44 500 Kč. U nabídek práce v logistice činí průměrná mzda 30 000 až 37 500 Kč.

Náš tip: Průměrná měsíční mzda se samozřejmě liší nejen podle pozice, na kterou se budoucí zaměstnanec hlásí, ale také podle lokality, v níž konkrétní firma působí. Kde berou zaměstnanci nejvíce, jsme odhalili v jednom z dřívějších článků.

Měsíční vs. hodinová mzda

Z našich průzkumů dále vyplývá, že naprostá většina firma inzerujících na našem webu uvádí u nabídky práce měsíční mzdu. Na hodinovku tak narazíte pouze v několika mála procentech.

U řidičů se zpravidla pohybuje mezi 170 až 225 korunami, zaměstnavatelé na technických pozicích nabízejí hrubou mzdu na hodinu ve výši 200 Kč.

Proč se zaměstnavatelům „nehodí“ hodinová mzda „do krámu“? Důvodů může být rovnou několik. Mezi zaměstnavateli, ale i samotnými zaměstnanci se celkem často objevuje názor, že hodinová mzda je ideální pro „flákače“.

Pokud je tedy zaměstnanec placený hodinovou mzdou, může s konkrétní výší výplaty „kouzlit“ mnohem jednodušeji než v případě, kdy je měsíční mzda pevně stanovená.

Dalším důvodem může být i to, že hrubá měsíční mzda vypadá v inzerátu podstatně lépe než hodinová mzda. Často se do výsledného výdělku navíc promítají také nejrůznější bonusy a odměny. Základ je tedy mnohdy někde úplně jinde.

A co nabídky, ve kterých zaměstnavatel mzdu „tají“?

Závěrem musíme zmínit i trend poslední doby, kdy stále častěji narážíme na inzeráty, kde není hrubá měsíční či hodinová mzda vůbec uvedená. Důvodem může být nejen to, že je zaměstnavatel ochotný o nabízené mzdě s uchazečem vyjednávat, ale také může jít o jeho osobní strategii zohledňující konkurenci nebo stávající zaměstnance, kteří berou podstatně méně. Důvody, proč zaměstnavatelé neuvádějí u pracovních nabídek mzdu, jsme si sesumírovali do jednoho z dřívějších článků.

Je za vás v pořádku, že zaměstnavatelé neuvádějí u pracovních nabídek výši výdělku nebo byste na takový inzerát vůbec neodpověděli?

Zdroj info: Výzkum realizovaný Portálem řidiče.
Zdroj médií: Depositphotos.

Podobné články