Měla to být pohodová rodinná dovolená, která se ale proměnila v noční můru. Matka se synem vyrazili do polských termálů, dny volna ovšem skončily dřív, než mohly začít. Žena totiž krátce po příjezdu zkolabovala a musela být převezena do polské nemocnice.
Kolik stojí repatriace nemocného zpátky do Česka?
Články na téma cestovní pojištění a příklady z praxe:
- Repatriace zraněného novomanžela stála pojišťovnu 250 000 Kč
- Dovolená se rodině málem prodražila o více než 33 000 Kč
- Naražená záda v Chorvatsku se mohla nepříjemně prodražit
- Kolaps na dovolené a účet za 100 000 Kč: Co na to pojišťovna?
- Odtah z Chorvatska mohl vyjít rodinu na 44 000 Kč!
- Žena zkolabovala v Polsku a zpět do Česka ji museli repatriovat - právě čtete
- Zlomená noha v Chorvatsku: Kolik si naúčtovala tamější nemocnice?
- Cesta do Polska se rodině prodražila o více než 10 000 Kč
- Ženu začaly na dovolené zlobit zuby. Péče v Maroku stála 800 eur!
- Turistka podcenila důležitost pojištění. To jí stálo 100 000 Kč
- Dovolená ve slovenských Tatrách se rodině prodražila o 75 000 Kč
- Hospitalizace v turecké nemocnici se může nehezky prodražit
- Úraz na čtyřkolkách a následná péče v nemocnici vyšla na 250 000 Kč
- Operace na Bali stála více než čtyři miliony korun
Kolaps a následná hospitalizace
Mladá žena cestovala společně se synem autem do polských termálů Goracy Potok, které byly od místa jejich bydliště vzdálené zhruba 300 kilometrů. Chtěli si užít pár dnů volna ještě před tím, než chlapci začne škola. Bohužel člověk míní a život mění. Oba v pořádku dojeli do cíle, kde se ubytovali v nedalekém apartmánu a vyrazili na jídlo do blízké restaurace.
Matka ale během jídla z ničeho nic zkolabovala a sesunula se k zemi. Snad za to mohl dlouhodobě nastřádaný stres z náročného rozvodu, dlouhá cesta, či vyčerpání, příčinu se dnes již asi nedozvíme. Chlapec nicméně pohotově zareagoval a s pomocí provozního zavolal sanitku, která ženu odvezla do nemocnice.
- Mohlo by vás zajímat: Mladá dívka na dovolené zkolabovala. Hospitalizace stála více než 100 000 Kč!
Na určení přesné diagnózy byli krátcí
Žena strávila v nemocnici téměř deset dnů. Pro syna si přijel otec, který ho odvezl domů. Polští lékaři provedli dotyčné sérii vyšetření, z výsledků ale nebyli příliš moudří. Pozorování odhalilo několik možných diagnóz, z nichž některé byly opravdu vážné.
Jakmile se stav ženy stabilizoval, ošetřující lékař rozhodl o jejím převozu (tzv. repatriaci) zpátky do Česka, kde měla podstoupit další sérii vyšetření. Převoz, stejně jako komunikaci s pojišťovnou, u níž si žena před cestou sjednala pro sebe i syna cestovní pojištění, řešil nový přítel ženy.
Ženu do Česka převezli sanitkou. Auto musel vyzvednout zmíněný přítel. Účet za lékařskou péči a repatriaci zpět do Česka se vyšplhal na více než 55 000 Kč. Vzhledem k situaci i pojistce, kterou žena uzavřela, se o jeho vyrovnání postarala pojišťovna dotyčné.
Cestovní pojištění je potřeba i k našim sousedům
Z výše uvedeného příběhu je patrné, že komplikace nás může potkat i několik desítek kilometrů od domova. Proto je potřeba se řádně pojistit i ve chvíli, kdy vyrážíte například k našim polským nebo slovenským sousedům. A to třeba jen na půldenní výlet nebo výhodnější nákupy.
Ačkoliv s sebou na cestách pravděpodobně máte kartičku pojištěnce, v mnohých případech na ni nelze spoléhat. Tento doklad sice můžete v rámci Evropy uplatnit, ale plnění z něj bude stejné jako pro pojištěnce v dané zemi. Co to znamená v praxi? Zejména to, že plnění s největší pravděpodobností nepokryje zdaleka všechny výdaje, takže je budete muset uhradit z vlastní kapsy.
Zdroj médií: Depositphotos.