Na líbánky vyrazil mladý pár do Jižní Afriky. Mladí novomanželé vždycky tíhli k divokým zvířatům, takže safari bylo jasnou volbou. Svůj velký sen si splnili, netušili ale, že se jejich první novomanželská cesta promění v noční můru.
Jak vlastně funguje repatriace ze zahraničí a kolik v průměru stojí?
Články na téma cestovní pojištění a příklady z praxe:
- Repatriace zraněného novomanžela stála pojišťovnu 250 000 Kč - právě čtete
- Dovolená se rodině málem prodražila o více než 33 000 Kč
- Naražená záda v Chorvatsku se mohla nepříjemně prodražit
- Kolaps na dovolené a účet za 100 000 Kč: Co na to pojišťovna?
- Odtah z Chorvatska mohl vyjít rodinu na 44 000 Kč!
- Žena zkolabovala v Polsku a zpět do Česka ji museli repatriovat
- Zlomená noha v Chorvatsku: Kolik si naúčtovala tamější nemocnice?
- Cesta do Polska se rodině prodražila o více než 10 000 Kč
- Ženu začaly na dovolené zlobit zuby. Péče v Maroku stála 800 eur!
- Turistka podcenila důležitost pojištění. To jí stálo 100 000 Kč
- Dovolená ve slovenských Tatrách se rodině prodražila o 75 000 Kč
- Hospitalizace v turecké nemocnici se může nehezky prodražit
- Úraz na čtyřkolkách a následná péče v nemocnici vyšla na 250 000 Kč
- Operace na Bali stála více než čtyři miliony korun
Osudové setkání
Mladý pár zamířil do známé jihoafrické přírodní rezervace, kde se těšil na pozorování divokých zvířat v jejich přirozeném prostředí. Každý z účastníků tohoto organizovaného zájezdu musel podepsat dokument, ve kterém prohlašuje, že si uvědomuje veškerá rizika s výletem související a do parku vstupuje „na vlastní triko“.
Ačkoliv je organizované safari veskrze bezpečné, dotyčný pár měl smůlu. Při jedné ze zastávek na focení srazil mladého muže nosorožec. Výsledkem tohoto střetu bylo poranění páteře, komplikovaná zlomenina ramene a ruky, otřes mozku a menší oděrky a naraženiny. Turista byl okamžitě letecky transportován do nejbližší nemocnice, kde podstoupil náročnou operaci.
Bohužel poranění se nehojilo tak, jak by mělo a tým lékařů se shodl na tom, že bude potřeba provést reoperaci, na kterou ale neměli potřebné vybavení. Proto navrhli převoz mladého muže zpátky do Česka s tím, že operace proběhne až v jeho domovině. Repatriace, čili převoz zraněného zpátky do domoviny ve finále vyšla pojišťovnu na téměř 250 000 Kč!
- Přečtěte si také: Co je to repatriace a jak vlastně funguje?
Tip (nejen) pro řidiče: Pokud se do zahraničí chystáte autem, pak si k cestovnímu pojištění sjednejte také rozšířenou asistenci. Ta se vám bude hodit v případě poruchy, neopravitelné závady, ale i při dalších komplikacích, které vás na cestách mohou potkat.
Cestovní pojištění s asistencí pro vozidla na cesty
Co je to repatriace a kolik v průměru stojí?
Repatriace, čili převoz zraněného (případně jeho ostatků) zpět do domoviny je poměrně nákladnou záležitostí, která je u cestovního pojištění kryta v rámci léčebných výloh.
To ovšem do předem ujednaného limitu. Ten by měl u cest po Evropě činit alespoň 2 000 000 Kč. U vzdálenějších destinací (typicky Afrika nebo USA) volte raději limity ve výši 5 000 000 Kč.
Před cestou do zahraničí proto vždy myslete na kvalitní cestovní pojištění, které bude v dostatečné výši krýt i repatriaci ze zahraničí. Dostat se totiž můžete do podobné situace, jako novomanžele výše. Pokud nebudete mít kvalitní pojistku, veškeré náklady (a to i na operaci nebo následnou repatriaci) zaplatíte z vlastní kapsy.
Náklady na repatriaci se liší dle toho, zda jde o repatriaci pozemní nebo leteckou dopravou, jestli s dotyčným cestuje zdravotní sestra nebo sám lékař a výsledná částka se odvíjí i od toho, zda musí mít postižený v letadle vyhrazený speciální prostor (například kvůli poškození páteře). Vyšplhat se proto klidně může i na čtvrt milionu a více.
Rada pro řidiče: Pokud se chystáte cestovat do zahraničí, sjednejte si cestovní pojištění s dostatečnými limity pro léčebné výlohy. S výběrem poradí online kalkulačka cestovního pojištění, díky které získáte slevu a nejlepší cenu.
Kalkulačka cestovního pojištění
Zdroj médií: Depositphotos.