Měl to být pohodový srpnový víkend ve slovenských Tatrách. Na plánovaný výšlap k Popradskému plesu ale rodina pěkně dlouho nezapomene. Kvůli vlastní nezodpovědnosti je tenhle výlet stál téměř 75 000 Kč.
Rodina vyrazila do Tater bez adekvátního pojištění. Stálo ji to 75 000 Kč
Články na téma cestovní pojištění a příklady z praxe:
- Repatriace zraněného novomanžela stála pojišťovnu 250 000 Kč
- Dovolená se rodině málem prodražila o více než 33 000 Kč
- Naražená záda v Chorvatsku se mohla nepříjemně prodražit
- Kolaps na dovolené a účet za 100 000 Kč: Co na to pojišťovna?
- Odtah z Chorvatska mohl vyjít rodinu na 44 000 Kč!
- Žena zkolabovala v Polsku a zpět do Česka ji museli repatriovat
- Zlomená noha v Chorvatsku: Kolik si naúčtovala tamější nemocnice?
- Cesta do Polska se rodině prodražila o více než 10 000 Kč
- Ženu začaly na dovolené zlobit zuby. Péče v Maroku stála 800 eur!
- Turistka podcenila důležitost pojištění. To jí stálo 100 000 Kč
- Dovolená ve slovenských Tatrách se rodině prodražila o 75 000 Kč - právě čtete
- Hospitalizace v turecké nemocnici se může nehezky prodražit
- Úraz na čtyřkolkách a následná péče v nemocnici vyšla na 250 000 Kč
- Operace na Bali stála více než čtyři miliony korun
Kolaps mladého muže si vyžádal zásah horské služby
Zmíněná rodina vyrazila na víkend prozkoumat krásy slovenských Tater. Jejich kroky vedly ke Štrbskému plesu, odkud se vydali po červené turistické značce Tatranskou Magistrálou směrem na zalesněný Trigan.
Odsud to měli jen pár kilometrů k Popradskému plesu. Sem ale nedošli. Dvanáctiletý syn, který s nimi trasu překonával, totiž začal z ničeho nic kolabovat. Otec zareagoval pohotově a zavolal na tísňovou linku, kde jim operátor poradil, ať postiženého uloží do stínu a sledují jeho životní funkce.
Vzhledem k nepřehlednému a zalesněnému místu, kde začal mladý muž kolabovat, operátorka tísňové linky usoudila, že bude potřeba na místo vyslat horskou službu. Protože se stav dítěte nepodařilo stabilizovat, horští záchranáři rozhodli o jeho transferu vrtulníkem do nemocnice v Popradu.
- Přečtěte si také: Dovolená na Djerbě rodinu zruinovala. Místo pěkných vzpomínek jim zůstal čtvrtmilionový dluh
Zásah horské služby a péče v nemocnici za 75 000 Kč
Stav mladého výletníka byl bohužel vážný. Ve slovenské nemocnici tak strávil téměř týden. Stabilizovaného ho poté sanitkou převezli do nemocnice v Česku. Účet za zásah horských záchranářů a péči ve slovenské nemocnici činil téměř 3 000 eur!
Platbu musela rodina uhradit z vlastní kapsy. Neměla totiž cestovní pojištění, které by krylo i zásah horské služby a Evropský průkaz zdravotního pojištění byl v tomto případě nedostatečný. Pokryl totiž pouze výdaje v nezbytném rozsahu a plnění bylo stejné jako pro pojištěnce v dané zemi.
A protože zásah horské služby na Slovensku není krytý z veřejného zdravotního pojištění, výdaje se šplhaly do astronomických výšin. K výše uvedenému bylo nutno připočítat i převoz vrtulníkem do popradské nemocnice, stejně jako repatriaci zpět do Česka.
- Mohlo by vás zajímat: Za ošetření dítěte v Egyptě si hotelový lékař neváhal říct o více než 33 000 Kč
Při výběru vhodného pojištění buďte obezřetní
Z výše uvedeného příběhu jasně vyplývá, že spoléhat během dovolené na štěstí nebo kartičku pojištěnce je zbytečně riskantní a krátkozraké. Ať už cestujete k našim polským či slovenským sousedům anebo mnohem dál, vždy doporučujeme sjednat si na cestu komerční cestovní pojištění s dostatečnými limity léčebných výloh.
Plánujete-li trávit aktivní dovolenou, překontrolujte, jaká rizika vybraná pojistka kryje. Pamatujte, že některé sporty je potřeba připojistit zvlášť. Pokud chcete na dovolené zdolávat horské vrcholy, nezapomeňte též překontrolovat, zda vybraný pojistný produkt kryje také zásah horské služby.
Její fungování je v Česku hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, protože funguje pod hlavičkou občanského sdružení, což je tak trošku unikát. V zahraničí jde ale z cca 80 % o soukromé firmy či subjekty, jejichž činnost není z místního veřejného zdravotního pojištění hrazena!
Ceny za zásah horských záchranářů se pohybují okolo 10 až 20 tisíc. Pokud je na místo vyslán vrtulník nebo jiná technika (např. čtyřkolka, sněžný skútr apod.), cena za zásah pochopitelně narůstá. Proto vždy doporučujeme překontrolovat, zda vybraná pojistka zásah horské služby kryje a má dostatečné limity plnění pro léčebné výlohy.
Zdroj médií: Depositphotos.