Zima se pomalu hlásí o slovo a majitelé automobilů berou autoservisy útokem. Přezouvají totiž na zimu a mění letní gumy za zimní pneumatiky. Kam vyhodit staré pneu, které už dosloužily?
Zima se pomalu hlásí o slovo a majitelé automobilů berou autoservisy útokem. Přezouvají totiž na zimu a mění letní gumy za zimní pneumatiky. Kam vyhodit staré pneu, které už dosloužily?
Jízdní vlastnosti pneumatik negativně ovlivňují tři základní faktory – působení chemických látek, opotřebení způsobené jízdou a jejich postupné stárnutí. Výrobci obecně doporučují měnit pneumatiky zhruba každých pět let. Jejich neustále se zvyšující cena ovšem nutí řadu z nás jezdit s pneumatikami, které mají klidně i deset křížků „na krku“.
Starší pneumatiky ovšem mohou výrazně zhoršit jízdní vlastnosti auta a negativně také ovlivnit bezpečnost řidiče i zbytku posádky. To ostatně potvrzuje i David Jelínek z Ústavu soudního inženýrství (ÚSI): „S přibývajícími léty dochází k vytvrzování gumy, která pak špatně přenáší síly, a její adhezní vlastnosti se zhoršují.“
Pokud tedy objektivně zhodnotíte, že je nejvyšší čas se se starými gumami rozloučit, nepochybně budete řešit, kam staré pneumatiky odvézt. Možnosti máte rovnou dvě:
Spousta řidičů při přemýšlení o tom, kde vyhodit pneumatiky, volí cestu „nejmenšího odporu“ a míří s pneumatikami do sběrného dvora. Tam ale staré gumy nemusí vůbec přijmout, nebo si za jejich odebrání naopak účtují nemalý poplatek. Ten obvykle stanovuje provozovatel sběrného dvora a v současné době se pohybuje od 25 Kč do 100 Kč/ks.
Na pomyslné opačné straně barikády pak stojí provozovny, které se specializují na sběr, svoz a následné materiálové využití pneumatik. Pokud tak stále váháte, kde vyhodit staré pneumatiky, zkuste obvolat podobnou společnost v okolí. Za odběr pneu neplatíte, ba naopak – provozovatel odběrného místa vám za výkup může nabídnout zajímavou částku, která je obvykle stanovena individuálně dle předem dohodnutých podmínek a aktuálního ceníku.
Ať vás ani nenapadne vyhodit starou pneumatiku k popelnici, do lesa nebo ji spálit společně se suchým podzimním listím! Při hoření pneumatik totiž vzniká bezpočet nebezpečných látek a toxických zplodin. V přírodě se pak stará pneu rozkládá klidně několik stovek let. Pokud se rozhodnete takovouto „likvidaci“ přece jen risknout, pamatujte, že vám hrozí pokuta až do výše 100 000 korun!