„A teď nám řekněte, co víte o naší společnosti a proč byste chtěli pracovat právě u nás,“ zahlásí usměvavý personalista směrem k vystresovanému uchazeči. Pokud vás zanedlouho čeká pracovní pohovor, měli byste mít o firmě nastudováno pár informací. Jaké znalosti zvýší vaše šance na úspěch a proč nikdy nezačínat o mzdě jako první?
Záludnosti pracovního pohovoru: Tohle jsou věci, které musíte vědět o firmě, v níž chcete pracovat
Články na téma práce v auto-moto:
- Požadavky na práci řidiče kamionu
- Proč více než polovina zaměstnavatelů „tají“ platové podmínky?
- 13. plat nabízí řidičům jen mizivé procento zaměstnavatelů
- Logistika a doprava: Proč zaměstnavatelé tají nabízenou mzdu?
- Proč zaměstnavatelé nenabízejí budoucím zaměstnancům 13. plat?
- Na jaké pozici máte šanci dosáhnout na nejvyšší náborový příspěvek?
- Proč zaměstnavatelé nezveřejňují hodinovku, ale měsíční mzdu?
- Proč firmy stále častěji hledají kolegy na „IČO“?
- Jak si říct o adekvátní peníze během pracovního pohovoru?
- Jak vysoce honorované pozice byly pro uchazeče nejzajímavější?
- Jak atraktivní jsou pro zaměstnance inzeráty bez uvedení mzdy?
- TOP 10 pracovních míst, na které se hlásí uchazeči nejčastěji
- Tady se hledá práce nejčastěji! Na kolik si můžete přijít?
- Ve kterém kraji hledají zaměstnavatelé nejvíce nových kolegů?
- Jak důležitá je znalost cizího jazyka při hledání práce v auto-moto oblasti?
- Náborový příspěvek ve výši 150 000 Kč? I takové nabídky u nás najdete
- „Evropská“ dovolená je luxus, na který naši předci neměli nárok
- Informace, které potřebujete vědět o firmě, v níž se ucházíte o místo - právě čtete
Na změnu práce je ideální doba!
Z průzkumu, který realizujeme v posledních několika měsících napříč pracovními pozicemi uveřejněnými na našem webu, jasně vyplývá, že na změnu práce je nyní ideální doba. Nabídka práce totiž značně převyšuje její poptávku. Pokud tedy nejste na stávající pozici spokojení, případně si chcete přilepšit, se změnou práce neotálejte.
Pokud bychom se blíže podívali na volné pracovní pozice, pak zjistíme, že firmy nejčastěji hledají skladníky. Těm nejšikovnějším jsou ochotny nabídnout mzdu hravě převyšující 100 000 Kč! Poptávka je také po (auto)mechanicích, kde firmy lákají až na 120 000 Kč. Pomyslnou třetí příčku potom obsadili řidiči nákladního automobilu. Těm jsou firmy ochotny nabídnout až 80 000 Kč.
- Mohlo by vás zajímat: Objevili jsme nabídky pro automechaniky, ve kterých firmy lákají až na 120 000 Kč
Co by měl uchazeč o zaměstnání vědět?
Nechme nyní stranou konkrétní požadavky na vybraná pracovní místa, na něž se uchazeč o zaměstnání hlásí. Ty se liší nejen dle oboru, ale také konkrétní firmy nebo typu pracovního úvazku. Pokud vás ovšem personalista či majitel firmy pozval na pohovor, měli byste se na něj odpovídajícím způsobem připravit a nastudovat si o firmě alespoň základní informace.
Je důležité vědět, jaké výrobky, či služby konkrétní firma nabízí a kdo jsou její hlavní odběratelé. Od věci není nastudovat si, kolik poboček má firma po Česku (případně v zahraničí) a co zajímavého se v poslední době událo v odvětví, ve kterém daný zaměstnavatel působí. Pokud si zjistíte i konkurenční výhody a dopředu ověříte, jak je firma v daném odvětví úspěšná (je lídrem trhu nebo jde o malého hráče?), pak máte rázem další eso v rukávu.
Zájemce o zaměstnání může o mzdě vyjednávat
Na pohovoru pravděpodobně padne i otázka týkající se nástupní mzdy. Pokud není mzda v inzerátu uvedená a přesně specifikovaná (některé firmy stanovují vcelku velké rozpětí), pak se pravděpodobně otázce na očekávanou odměnu nevyhnete (o tom, jak vyjednat adekvátní odměnu, jsme se rozepsali v jednom z dřívějších článků).
Mějte ovšem na paměti, že otázky na mzdu klade vždy personalista, potažmo majitel firmy, nikdy ne uchazeč o zaměstnání. Ačkoliv je mzda pro naprostou většinu uchazečů zcela klíčovou informací, mluvit o ní jako první je během příjímacího pohovoru krajně nevhodné. Vypadalo by to, že peníze jsou tím jediným důvodem, proč máte o pracovní pozici zájem. Proto nechte zmínku o mzdě raději na protějšku.
Zdroj médií: Depositphotos.