PRÁCE 🧰
Zimní pneu 🛞

Voda v autě je problém. Takovou ojetinu nechcete

3. 10. 2024 3 min. čtení diskuze (0) Tipy a rady Rádce motoristy Koupě ojetého auta Tipy pro koupi ojetiny Kontrola ojetého auta

Povodně s sebou nesou krom jiného i obrovské škody na majetku, zejména na nemovitostech a autech. A minimálně část těchto ojetin se pokusí majitelé nebo překupníci prodat.

Voda v autě je problém. Takovou ojetinu nechcete

Voda je pro elektroniku problém

Ono by vlastně ani tolik nevadilo, kdyby se do auta dostala voda, vyčistit se dá dnes skoro vše, po dezinfekci ozonem bychom neměli strach si do takového vozu sednout. Problém je v elektronice.

Moderní auta jsou na určité množství vody stavěna, tedy spíše na vlhkost. Motorový prostor zvládne občasné ostříknutí vodou z vozovky, stejně tak se počítá s průtokem vody skrz dveře a další dutiny. Například přes A sloupek vede obvykle odtok vody z panoramatické střechy. S čím se ale tak úplně nepočítá, je zaplavení vozidla.

Pro elektroniku je voda problém

Pokud auto ponoříme víc než je zdrávo, to znamená nad úroveň prahů, začne to mít negativní efekty. Elektroinstalace tím trpí a nejvíce to většinou odskáčou řídící jednotky. U těch se nemusí zatopení projevit hned, je to spíš časovaná bomba. Po vysušení auta vše třeba týden, měsíc nebo i déle normálně funguje, jako by se nic nestalo. Mezitím ale oxidace a zbytky vlhkosti způsobují nevratná poškození. Pak najednou přestane fungovat třeba ovládání stahování okénka u jedněch dveří. Nebo se samo od sebe okno čas od času stáhne.

Za jízdy může auto klidně úplně vypnout, případně se začne sporadicky projevovat neznámá porucha motoru, převodovky nebo čehokoliv jiného. Běžné servisy obvykle neodhalí nic, problém s tím budou mít i servisy autorizované, které budou mít spíše tendence měnit různé díly. Výsledkem bude akorát bobtnající účet za opravu.

Jak poznám vytopené auto?

Vytopené auto skutečně koupit jako ojetinu nechcete a už vůbec nechcete ojetinu, o které ani nevíte, že byla vytopená. Jak takové auto poznat?

Původ bychom řešili jako první. Je nám líto, ale zkrátka auta z oblastí, které byly při posledních povodních pod vodou, bychom automaticky z výběru vyloučili. Kdo měl auto před vámi, se dozvíte z technického průkazu. Stačí si adresu zadat do map a hned víte, na čem jste.

Zaměřte se na lak. Je-li vůz delší dobu pod vodou, a to nikoliv zcela, ale jenom z části, najdete na laku určitý přechod. Spodní část bude plná malých vlásečnicových škrábanců, které způsobily menší kamínky, unášené proudem vody. Pak bude ostrý přechod, nad kterým je lak v daleko lepším stavu.

Pátrejte i po plísni. Bývá přítomna v různých zákoutích čalounění a podobně. Spojena je většinou se specifickým zápachem. Auta, přes která prošla povodeň, jsou obvykle trochu cítit.

Jemný písek najdete na různých místech. Pod koberečky ho pečlivý bazarista samozřejmě odstraní. Ale klidně vyndejte kastlík před spolujezdcem a posviťte si za něj. Podobně se podívejte třeba pod plasty v kufru nebo třeba posviťte do výdechů klimatizace.

Zeptejte se odborníků

Pakliže si na prohlídku auta vlastními silami nevěříte, můžete se zeptat odborníků, kteří se na toto specializují. Prověří jak „papírovou“ historii vozidla, tak i jeho reálný stav na místě a jsou schopni posoudit, jestli se koupě vyplatí, nebo ne. Současně s tím se dozvíte i o všem, co bude potřeba na autě v následujících měsících a letech udělat. 

Zdroj info: autobr.cz.
Zdroj médií: Depositphotos.

Za odborné informace děkujeme partnerovi

Poraďte se s námi při koupi ojetého vozu, jsme odborníci na slovo vzatí. Auto před koupí profesionálně zkontrolujeme a také Vám rádi pomůžeme s výběrem konkrétního modelu. Využijte našich služeb a přidejte se ke stovkám spokojených zákazníků.

Podobné články